Działalność gospodarcza

Polski Portal Finansowy - o finansach wiemy wszystko
 1. Jakie dochody z PIT osiągają gminy? Od 490 tys. zł w Przytułach do ponad 6 mld zł w Warszawie

  Od 490 tys. zł w podlaskich Przytułach do ponad 6 mld zł w Warszawie – tak według prognoz Ministerstwa Finansów ukształtują się przyszłoroczne dochody gmin i miast z udziału w podatku PIT. Do tych dwóch szczebli samorządu wpłynie więc w 2020 roku blisko 55 mld zł z tytułu udziału w PIT.

 2. HBO GO podnosi ceny za abonament

  HBO GO podnosi w Polsce ceny abonamentu, nowa kwota zostanie naliczona w pierwszym dniu rozliczeniowym po 21 listopada. 

 3. MF chce uprościć zasady monitorowania w systemie EMCS PL2

  Uproszczenie zasad monitorowania przemieszczania wyrobów akcyzowych w systemie EMCS PL2, a także przedłużenie możliwości wykorzystywania papierowych dokumentów dostaw w tym systemie - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o akcyzie i innych ustaw.

 4. UOKiK: ponad 85 tys. zł kary dla spółki Kangen

  Spółka Kangen z Opalenicy naruszyła zbiorowe interesy konsumentów - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podczas pokazów sprzedawała urządzenie filtrujące wodę z umową na modernizację instalacji wodnej. Po wykonaniu tej usługi nie można było odstąpić od umowy. Klientami Kangen byli głównie seniorzy.

 5. Bonus od Amazona na święta. 375 zł tygodniowo

  Amazon szuka do pracy na okres przedświąteczny ponad 9 tysięcy pracowników. Choć zapotrzebowanie jest duże, firma proponuje wszystkim zatrudnionym bonus związany z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. 

 6. IBM odkrywa tajemnice oceanu

  Autonomiczny statek wyruszy z Polski na Atlantyk. W Gdańsku powstaje kadłub autonomicznego okrętu MAS.

 7. SKM rezygnuje z elfów od Pesy

  Stołeczna Szybka Kolej Miejska (SKM) odstąpiła od umowy z bydgoską Pesą na dostawę 13 pociągów – poinformował zarząd SKM. Pesa w przesłanym oświadczeniu oznajmiła, że decyzja SKM jest dla zakładu zaskoczeniem.

 8. Produkcja przemysłowa przyspieszyła, ale...

  Dane miesięczne za wrzesień na razie pokazują, że gospodarka znajduje się na ścieżce łagodnego spowolnienia. Zgodnie z trendami z poprzednich miesięcy. Wprawdzie produkcja przemysłowa odbiła we wrześniu po spadku w sierpniu, ale trend wskazuje raczej na hamowanie aktywności w sektorze produkcji dóbr.

 9. Biedronka wycofuje herbatniki Bonitki. GIS ostrzega

  Biedronka wycofuje z obrotu partię popularnych herbatników o nazwie Bonitki. Okazuje się, że zawierają one zbyt dużą ilość substancji alergennej – dwutlenku siarki, a etykieta produktu nie informuje o tym w sposób właściwy.

 10. Poczta Polska przestawia się na obsługę e-handlu

  Polska to jeden z najszybciej rosnących rynków e-commerce, co pociąga za sobą równie dynamiczny wzrost rynku przesyłek. Według szacunków Poczty Polskiej w 2023 roku jego wartość wzrośnie prawie  dwukrotnie do poziomu 12 mld zł.